Już 200 mln ludzi na świecie ma dostęp do sieci 5G, a dzięki wsparciu Huawei operatorzy na całym świecie pozyskali w 2020 roku 22 mln nowych klientów usług sieciowych. Podczas spotkania prasowego online, poprzedzającego kongres MWC Shanghai 2021, kierownictwo Huawei nakreśliło stan wdrożenia technologii 5G na świcie i przedstawiło nową strategię, która ma wesprzeć firmy w budowaniu sieci nowej generacji.
5G rozświetla przyszłość
50% tych sieci zbudowała firma Huawei. Ekosystem również dojrzewa. W Chinach, ponad 68% smartfonów wysłanych w 2020 r. było urządzeniami 5G. Dostępne jest obecnie ponad 200 modułów i urządzeń przemysłowych 5G, wspierających zastosowanie technologii 5G w wielu branżach
mówił Ryan Ding.
Wprowadzenie aktywnych anten AAU Huawei 64T64R i zastosowanie wiodących algorytmów do transmisji wieloantenowej, operator LG U+ osiągnął wyższą wydajność widmową i komfort korzystania z sieci wyższy o ponad 25% niż u innych operatorów. Stosując anteny Blade AAU, które mogą być stosowane również w pasmach sub3G i C-Band, Sunrise skrócił z kolei czas objęcia lokalizacji zasięgiem sieci z 24 do 6 miesięcy i był jedynym operatorem, któremu przyznano pięć gwiazdek w szwajcarskim rankingu
– mówił Ryan Ding.
Budowa sieci 5G przez rozwój
„NetX 2025” – przepis na sieci przyszłości
- Prędkość gigabitowa dostępna dla wszystkich – nielimitowana niczym dostępność do sieci jest kluczowa dla rozwoju firm, miast i całej krajowej gospodarki. Łączność gigabitowa jest kluczowym wymogiem dla zastosowań produkcyjnych takich jak rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR), kamery przemysłowe, czy zbieranie danych produkcyjnych.
- Ultra-automatyzacja – wraz z rosnącą skalą wdrożeń technologii 5G m.in. w przemyśle gwałtownie rośnie skala i złożoność sieci. Poprzez wdrażanie rozwiązań big data i inteligentnych technologii sieci operatorskie mogą być bardziej funkcjonalne dzięki inteligentnej automatyzacji złożonych zadań.
- Inteligentne połączenia multi-cloud – dla bzinesu połączenia multi-cloud są obecnie niezbędne, aby sprostać wymogom w zakresie ograniczania kosztów, niezawodności usług i tzw. disaster recovery. Multi-cloud to również najlepsza platforma dla operatorów, oferujących konwergentny zestaw usług sieciowych działających w chmurze.
- Zróżnicowana obsługa użytkownika – z danych wynika, że giełdy papierów wartościowych są gotowe płacić 10 razy wyższe stawki operatorom za zmniejszenie opóźnień sieciowych o 1 ms. To pokazuje, że rożni klienci mogą mieć różne potrzeby i zróżnicowana obsługa może przyczynić się do zwiększenia zysku.
- Wdrożenia z poszanowaniem środowiska naturalnego – takie podejście wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju czołowych operatorów na całym świecie. Operatorzy muszą nieustannie udoskonalać produkty i technologie pod kątem oszczędzania energii, ograniczenia emisji i rozwijania gospodarki o obiegu zamkniętym. Powinni także zachęcać podmioty działające w branży do współpracy w zakresie budowania społeczeństwa niskoemisyjnego poprzez umożliwianie ekologicznych połączeń, usług, obsługi i konserwacji oraz zastosowań dzięki innowacjom sprzętowym, energetycznym, sieciowym oraz dotyczącym centrów danych, działalności i zastosowań.