Podczas Mobile World Congress (MWC) 2023 w Barcelonie, Bob He, prezes Data Center Facility & Critical Power Product Line w firmie Huawei, zaprezentował rozwiązania energetyczne nowej generacji dla sektora ICT. Rozwiązania te mają pomóc operatorom na całym świecie w budowie prostych, ekologicznych i inteligentnych sieci niskoemisyjnych.
Intelligent Site Power: Kluczowy czynnik umożliwiający budowę ekologicznych i niskoemisyjnych sieci
Tradycyjne rozwiązania energetyczne dla podmiotów telekomunikacyjnych wiążą się z wysokim całkowitym kosztem posiadania (TCO) i znacząco zwiększają emisję dwutlenku węgla w sieci. Aby pomóc operatorom telekomunikacyjnym w budowie ekologicznych obiektów i osiągnięciu celów neutralności węglowej, Huawei wprowadził koncepcję "Site Power Low-Carbon Target Network". To innowacyjne rozwiązanie integruje elektroenergetykę i technologie cyfrowe, aby budować obiekty, które oferują "Inteligentną prostotę, oszczędość i ekologię”.
Inteligentna prostota
Rozwiązanie Huawei upraszcza wdrożenie 4G/5G i poprawia efektywność energetyczną obiektu (SEE) z 60% do 97% poprzez zmianę jego struktury. 12kW Blade Power System firmy Huawei może być montowany na słupach, redukując tym samym powierzchnię systemu z 1m² do 0m². System ten wykorzystuje naturalne rozpraszanie ciepła, aby osiągnąć do 97% SEE, a samo wdrożenie rozwiązania zajmuje jedynie 2 godziny.
Inteligentna zielona energia
Dzięki inteligentnemu zarządzaniu wieloma rodzajami energii, możemy obniżyć koszty jej zużycia (LCOE), jednocześnie zwiększając w obiektach udział zielonej energii. Rozwiązanie iSolar 2.0 od Huawei wykorzystuje wysokonapięciową architekturę połączeń szeregowych oraz produkty typu "cztery w jednym", aby uprościć generowanie zielonej energii oraz zmniejszyć koszty utrzymania i konserwacji elektrowni fotowoltaicznych o ok. 15%. Dodatkowo, optymalizatory fotowoltaiczne są stosowane w celu zmniejszenia strat związanych z zaciemnieniem i zwiększenia uzysków energetycznych o ok. 20%. Inteligentna synergia fotowoltaika i magazynowanie energii umożliwią osiągnięcie wskaźnika wykorzystania zielonej energii na poziomie zbliżonym do 100%.
Inteligentne oszczędzanie
Baterie litowe, które służą zarówno jako zapasowe źródła zasilania, jak i systemy magazynowania energii (ESS), będą szeroko stosowane w obiektach telekomunikacyjnych. Wyposażone w baterie litowe podmioty zwiększą przychody i zmniejszą wydatki, wykorzystując nowe rozwiązania, takie jak funkcja rozłożenia obciążenia szczytowego i wirtualne elektrownie (VPP). Rozwiązanie Cyclic CloudLi od Huawei, znane jako 200Ah@5U, oferuje 50% poprawę pojemności w stosunku do produktu poprzedniej generacji, maksymalizując tym samym wartość magazynowania energii.
Inteligentne centra danych w budowie zielonej przyszłości
Centra danych są fundamentem cyfrowego świata, jednak zużywają one znaczne ilości energii. Huawei wprowadza kompleksowe rozwiązania dla dużych, średnich i małych centrów danych, aby pomóc operatorom w osiągnięciu neutralności emisyjnej.
System zasilania
Jako preferowane rozwiązanie dla systemów zasilania w dużych centrach danych, Huawei PowerPOD 3.0 charakteryzuje się oszczędnością powierzchni, energii, czasu oraz bezpieczeństwem. Zmniejsza liczbę szaf z 21 do 10 i pozwala ograniczyć o 50% przestrzeń użytkową. Dodatkowo tryb S-ECO poprawia wydajność do 98,4% względem dotychczasowych 95,4%. Dzięki zastosowaniu gotowych szyn zbiorczych zamiast kabli, czas dostawy skraca się z 2 miesięcy do 2 tygodni. Ponadto, inteligentna funkcja iPower umożliwia konserwację predykcyjną, zmieniając konserwację reaktywną w konserwację proaktywną.
System chłodzenia
EHU, rozwiązanie pośredniego chłodzenia wyparnego, wykorzystuje polimerowe wymienniki ciepła i wentylatory EC, aby zmaksymalizować wykorzystanie darmowych źródeł chłodzenia. Redukuje wielokrotną wymianę ciepła do pojedynczej, poprawiając efektywność chłodzenia. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wykorzystującymi wodę lodową, rozwiązanie EHU osiąga efektywność wykorzystania energii (PUE) na poziomie 1,15 i efektywność wykorzystania wody (WUE) na poziomie 0,37, a także zmniejsza liczbę elementów obsługi i konserwacji o 60%. Dzięki zastosowaniu modułowej i prefabrykowanej architektury, system chłodzenia łączy wiele podzespołów w jednym kontenerze, skracając czas dostawy o 50%.
W przyszłości Huawei będzie nadal wprowadzać innowacje i współpracować z globalnymi partnerami, aby wspierać operatorów telekomunikacyjnych w budowie ekologicznych i niskoemisyjnych sieci w ramach globalnego procesu transformacji w kierunku neutralności węglowej.