Ren Zhengfei, założyciel i dyrektor generalny Huawei udzielił wywiadu korespondentowi telewizji Euronews. Opowiedział o początkach firmy i budowaniu jej sukcesu na arenie międzynarodowej, obecnej sytuacji Huawei w Europie.
Dużą część wywiadu stanowiła historia budowania przez Ren Zhengfeia sukcesu firmy Huawei. Ren potwierdził, że w pierwszym okresie działalności chiński rząd nie był zbyt pozytywnie ustosunkowany do tworzonej przez niego firmy. Było to spowodowane przyjęciem przez Huawei Planu Akcjonariatu Pracowniczego, w ramach którego to pracownicy mieli stać się właścicielami przedsiębiorstwa. „Mogliśmy zostać odebrani źle, jako firma kapitalistyczna, co nie było zgodne z socjalizmem. Ale te nieporozumienia zaczęły znikać już ponad 10 lat temu, gdy płaciliśmy rządowi coraz większą kwotę podatku. Obecnie co roku płacimy 20 miliardów dolarów podatków w krajach na całym świecie, większość trafia do rządu chińskiego.” – powiedział Ren.
Europejscy klienci nadal nam ufają Nie zabrakło również komentarzy do bieżącej sytuacji firmy w odniesieniu do umieszczenia przez Stany Zjednoczone Huawei na tzw. Entity List. „Zanim znaleźliśmy się na tej liście nie napotkaliśmy wielu trudności w rozwoju rynków zagranicznych. Klienci podejmowali własne decyzje, nawet jeśli politycy mieli różne poglądy na temat Huawei. Amerykańscy politycy i liderzy rozpoczęli jednak kampanię przeciwko Huawei w całej Europie, ale pomimo ogromnej presji ze strony dużych firm i ich sojuszników z USA, nadal kupują oni nasze produkty.” – powiedział Ren. Dyrektor generalny przyznał jednak, że jeśli jakiegoś kraju nie uda się przekonać do Huawei to koncern z niego zrezygnuje, a tym samym zrezygnuje z klientów i rynku, na którym działa. „Będziemy współpracować tylko z tymi firmami, które tego chcą. Nie prosimy każdego klienta czy kraju o zaakceptowanie nas. Gdyby wszystkie firmy słuchały polityków, czy osiągnęłyby zyski? To nie politycy, ale klienci firm decydują o ich sukcesie.” – skonkludował założyciel Huawei.
Huawei jest otwarty na współpracę z Unią Europejską Ren przypomniał również, że UE w swoim sprawozdaniu przyznała, że technologia 5G Huawei jest bardzo zaawansowana, ale Unia ma obawy dotyczące zagrożeń powodowanych przez zagadnienia inne niż techniczne. W związku z tym Huawei jest zobowiązany do przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów ustawowych i wykonawczych UE. „Podejmiemy się wobec tych rządów zobowiązań dotyczących tego co zrobimy, a czego nie zrobimy, i poddamy się audytom zgodnie z wymogami UE.” – mówi Ren.
Nie ma żadnego ryzyka finansowego dla Huawei Ren Zhengfei stwierdził, że obecna sytuacja nie wiąże się z żadnym ryzykiem finansowym. „W rzeczywistości możemy rozwijać się jeszcze szybciej. Dzieje się tak dlatego, że obecny kryzys i presja zmusiły naszych pracowników do jeszcze większego zaangażowania i pracy niż wcześniej. W rezultacie nasza wydajność poprawiła się. Oczywiście niektórzy klienci decydują się nie kupować od Huawei. To zrozumiałe. Ale jest też wielu klientów, którzy nadal dokonują u nas zakupów. Dzieje się tak dlatego, że dostrzegają oni wyjątkowe zalety naszej technologii. Znacznie wyprzedzamy konkurencję, więc mamy wiele możliwości.