Jiang Xisheng, sekretarz zarządu Huawei, udzielił wywiadu polskim dziennikarzom. Podczas rozmowy poruszone zostały takie tematy jak struktura własności Huawei, podział zysków w koncernie, prawo weta oraz inne zagadnienia związane z organizacją firmy.
„Huawei jest w całości własnością jej pracowników” – podkreślił Jiang Xisheng. „Na koniec 2018 roku wszystkie akcje Huawei należały w sumie do 96 768 osób. Dzięki posiadaniu udziałów w spółce Huawei, pracownicy mają prawo do dywidend i zysków oraz mogą korzystać z praw przysługującym akcjonariuszom. Dotyczy to również wyboru członków Komisji Reprezentantów. Ci Reprezentanci wybierają członków organów nadzorczych Huawei, w tym Zarząd i Radę Nadzorczą”.
Reprezentantem może zostać „osoba, która spełnia określone kryteria kwalifikacyjne” – mówił Jiang i dodał: „po pierwsze, musi być pracownikiem posiadającym akcje. Po drugie, musi pracować w Huawei od co najmniej ośmiu lat i przez cały czas osiągać doskonałe wyniki. Po trzecie, w trakcie okresu zatrudnienia nie może w żaden sposób naruszać kodeksu etycznego pracowników Huawei”.
Kolejnym istotnym zagadnieniem było wyjaśnienie, dlaczego Huawei nigdy nie zaoferował swoich akcji na giełdzie papierów wartościowych. „Po pierwsze, firma Huawei w ciągu ostatnich kilku dekad cieszyła się mocną i stabilną pozycją” – mówił Jiang. „W ciągu tych lat wypracowaliśmy duże zyski i dobrą płynność finansową, dlatego nie potrzebujemy dodatkowego kapitału. Poza tym, udziałowcy zewnętrzni zazwyczaj poszukują krótkoterminowych zysków, co znacznie ogranicza zdolność firmy do inwestowania w badania i rozwój. Udziałowcy giełdowi przywiązują zbyt dużą wagę do cen akcji, łatwo wpadają w panikę, gdy one spadną. Wiele zachodnich firm nie dokonuje wystarczających wieloletnich inwestycji ze względu na zbyt dużą presję na generowanie krótkoterminowych zysków. Długofalowo prowadzi to do spadku ich konkurencyjności. Huawei nie jest firmą notowaną na giełdzie, ale tworzymy w rzeczywistości organizację, którą nazywamy kapitalizmem pracowniczym. Przedsiębiorstwa giełdowe na ogół przyjmują tradycyjną formę kapitalizmu, w której głównym celem jest zawsze osiąganie zysków” – wyjaśnił sekretarz zarządu Huawei.