Zmiany klimatu są faktem i nie można ich ignorować. Analitycy wskazują, że jednym ze sposobów walki z globalnym ociepleniem będzie jak najszybsze wprowadzenie technologii 5G. Tylko dzięki samej zmianie technologii łączności do 2030 roku będzie można zmniejszyć łączną emisję dwutlenku węgla o 0,5 mld ton. 5G i AI przyczynią się również do zmniejszenia śladu węglowego innych branż, które stoją u progu transformacji cyfrowej.
Ekologiczny dzięki cyfryzacji
Wartość ekologiczna 5G polega również na tym, że sieci te pozwolą na zmniejszenie zużycia paliw poprzez poprawę efektywności systemów transportu materiałów i ludzi. Spadnie także zużycie środków chemicznych w rolnictwie, zmniejszy się zużycie lekarstw i antybiotyków. Obniży się również zużycie materiałów i surowców na jednego człowieka, a konsumpcja materialna będzie zastępowana wirtualną"
Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Zielone ICT
- Centra danych są coraz częściej budowane w miejscach, które drastycznie zmniejszają zapotrzebowanie na chłodzenie (klimatyzację), wykorzystują energooszczędne procesory, a energia elektryczna jest zazwyczaj wytwarzana przez wodór i energię słoneczną.
- Wiele firm, w tym np. Huawei, pracuje nad rozwiązaniami AI mającymi na celu wyłączenie energochłonnych części sieci telekomunikacyjnych, gdy nie są one potrzebne.
- Urządzenia są budowane z nieszkodliwych i pochodzących z recyklingu materiałów
- Do integracji systemów wykorzystywać się będzie technologię 5G, która jest znacznie bardziej oszczędna niż 4G
4G nie poradzi sobie z zalewem danych
5G jest zielone z natury
„Tak znaczącą redukcję wydatku energetycznego udało się osiągnąć dzięki innowacjom w zakresie badań i rozwoju technologii 5G. – mówi Aleksander Jakubczak z Huawei Polska – Składa się na to wiele różnorodnych działań. Po pierwsze Huawei stosuje zintegrowane układy elektroniczne, co sprawia, że nasze urządzenia mają mniejszą liczbę komponentów na pokładzie i zmniejszają zużycie energii przez moduł. Innowacje w zakresie oprogramowania, wykorzystanie sztucznej inteligencji, pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do pracy bezprzewodowych urządzeń sieciowych o 10% do 15%, bez wpływu na wydajność sieci. Do tego dochodzą nowatorskie rozwiązania w zakresie chłodzenia wykorzystywanych do transmisji 5G urządzeń, takie jak biomimetyczne rozpraszanie ciepła. Również sam projekt naszych stacji bazowych 5G nie wymaga żadnej klimatyzacji, co jest kolejnym punktem gdzie następuje redukcja zapotrzebowania na energię elektryczną. Finalnie nasze stacje bazowe zużywają o 20% mniej prądu niż inne rozwiązania dostępne na rynku.”
Aleksander Jakubczak, Huawei Polska