Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba uruchamianych komercyjnie sieci 5G. Według danych Global Mobile Suppliers Association z końcem 2019 roku w 34 krajach 61 operatorów uruchomiło sieci piątej generacji, a 355 zainwestowało w rozwój tej technologii.
Według szacunków Accenture, 5G ma szansę powiększyć PKB Polski o 1,2% do 2028 i stworzyć blisko 100 tysięcy miejsc pracy. Odczują to też konsumenci, którzy dzięki sieciom 5G nie tylko wytransferują kilka razy więcej danych, ale przede wszystkim uzyskają dostęp np. do lepszej rozrywki, bardziej dostępnej opieki medycznej czy szybkiej sieci nawet w zatłoczonych miejscach takich jak stadiony sportowe. Gospodarka zyska dzięki nowym spersonalizowanym cyfrowym usługom, wykorzystaniu na niespotykaną skalę czujników w fabrykach, ale i miastach, wspierając przy tym gospodarkę opartą na danych. Warto też przywołać wyróżnione przez Komisję Europejską korzyści z sieci 5G dla poszczególnych sektorów. Dzięki nim do 2025 w Unii Europejskiej sektor energetyczny urośnie o 14,4%, sektor rozrywki i mediów o blisko 16%, sektor produkcji o 11%, a motoryzacyjny o aż 20,3%”
- mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacji Digital Poland.
Cieszy nas, że to m.in. dzięki naszym patentom i innowacjom 5G może się tak dynamicznie rozwijać niemal na całym świecie. Obserwujemy wielki postęp w tej dziedzinie, czego wyrazem są chociażby liczne kontrakty na wdrożenie sieci nowej generacji, podpisane przez Huawei. Jednak aby 5G mogło przynieść globalne korzyści, takie jak przyspieszenie rozwoju przemysłu 4.0 czy zredukowanie emisji gazów cieplarnianych, musimy stawić czoło stojącym przed nami wyzwaniom. Wspólnie musimy zadbać o alokacje częstotliwości i rozpocząć współpracę pomiędzy sektorami. Aby przyspieszyć rozwój 5G, wszystkie strony powinny zmienić sposób myślenia o nowej technologii, która będzie w naszym życiu czymś znacznie więcej niż tylko szybszą wersją znanego już każdemu 4G”
- mówi Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich.