Teleinformatyczna rewolucja, jaką jest wprowadzenie technologii 5G może być realnym kołem ratunkowym dla ochrony środowiska i redukowania niekorzystnych zmian związanych z rozwojem gospodarczym na świecie. Czy za kilka lat, obchodzony 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi będzie wyglądał inaczej? Z pewnością. Czy nowe technologie takie jak 5G pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi? To zależy już od szybkości wdrażania możliwości, które stwarza ta technologia.
Uważamy, że technologie takie jak chmura, AI i 5G są niezbędne do ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej.
Kevin Zhang, dyrektor generalny Huawei ICT Infrastructure.
Obecnie wydatek energetyczny, stanowiący średnią ilość energii niezbędną do przesyłania danych w miejscu, w którym znajduje się komórka 5G, wynosi 8-15% tego, co w technologii LTE. Przy przejściu na sieć piątej generacji można byłoby zaoszczędzić średnio ok. 90% energii przeznaczanej na przesłanie 1 bita danych. Dzięki wykorzystaniu do transmisji fal mmWave wartość przesyłu może zostać zredukowana do 1-2% wydatku energetycznego notowanego w makro komórkach 4G. Największy wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla będzie miało wykorzystanie rozwiązań takich jak Massive MIMO, mmWave i 5G New Radio.
Aleksander Jakubczak, Huawei Polska.