Na uroczystej gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy pozytywnego wpływu. Zwycięzcą okazał się Instytut Optymalizacji Technologii, który szczególnie wyróżnił się na tle konkurencji. Drugie miejsce zajął WindTak, który otrzymał również specjalną nagrodę od firmy Nomad Electric, a trzecie miejsce na podium przypadło startupowi Kuuler. Na ulubieńca publiczności wybrano W2H2.
Serdecznie gratuluję zwycięzcom czwartej edycji Huawei Startup Challenge, która ma dla nas szczególne znaczenie, bowiem obchodzimy właśnie 20-lecie obecności firmy Huawei w Polsce. Zwycięskie startupy - Instytut Optymalizacji Energii, WindTak oraz Kuuler - wykazały się wyjątkową innowacyjnością i pomysłowością w obszarze zielonej energii. Ich sukces nie jest przypadkowy – to wynik ciężkiej pracy i niezachwianego zaangażowania. Wszyscy uczestnicy przedstawili projekty o dużym potencjale rozwojowym, które mogą znaleźć zastosowanie na szeroką skalę już w niedalekiej przyszłości. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu, nasze przedsięwzięcie ma szansę się rozwijać i rosnąć z każdym dniem. Dziękuję wszystkim - członkiniom i członkom Kapituły, partnerom i organizacjom, którzy wsparli nas w tym roku i mają zamiar wspierać nas w kolejnych edycjach.
– powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.
Widząc entuzjazm i zaangażowanie uczestników czwartej edycji konkursu jestem przekonana, że przyszłość branży jest w dobrych rękach. Jako organizacja, która od lat wspiera młodych przedsiębiorców z pasją i zapałem, jesteśmy dumni z ich osiągnięć i kreatywności. To niezwykle inspirujące doświadczenie śledzić, jak podejmują się wyzwania budowania lepszego jutra.
–podsumowała Karolina Piotrowska, członkini zarządu Startup Academy.
Bardzo się cieszę, że w ramach tego konkursu mogliśmy poznać inspirujące projekty i ich twórców. Zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę specjalną startupowi, który łączy inżynierię z technologią, a to podejście jest nam bardzo bliskie. Rozwiązanie WindTAK, oparte na ich systemie 5GVG, poprawia efektywność i redukuje koszty obsługi turbin wiatrowych dzięki ulepszeniom aerodynamicznym zwanym vortexami, a także wykorzystaniu innowacyjnych systemów pomiarowych opartych na urządzeniach IoT oraz komunikacji bezprzewodowej 5G w połączeniu z przetwarzaniem danych w chmurze. Jestem przekonany, że przyszłością energetyki są nowoczesne technologie i analiza danych. Wiemy to z doświadczenia, ponieważ Nomad Electric nie tylko buduje i zarządza elektrowniami wiatrowymi i PV, ale tworzy także rozwiązania poprawiające efektywność instalacji OZE, które są oparte na zaawansowanej analityce danych.
– powiedział Paweł Czaus, Prezes zarządu Nomad Electric.