W ubiegłym tygodniu w Warszawie uroczyście zakończyła się czwarta odsłona Summer School for Female Leadership in the Digital Age, będąca elementem renomowanej inicjatywy European Leadership Academy (ELA). Program skupia się na eksploracji sposobów, w jakie nowoczesne technologie mogą wspierać kobiety, mniejszości oraz przyczyniać się do ogólnego dobra społecznego.
Organizatorzy European Leadership Academy ogłosili rozszerzenie kolejnych edycji programu - po raz pierwszy dołączą do niego kandydatki z Islandii, Szwajcarii i Turcji, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie projektem. Do tej pory uczestniczki z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Ukrainy i Bałkanów Zachodnich miały okazję wziąć udział w tej wyjątkowej inicjatywie.
Od momentu powstania w 2021 roku szkoła zgromadziła już ponad 12 000 zgłoszeń, stając się platformą dla młodych kobiet, które chcą kształtować cyfrową przyszłość. Tegoroczna, warszawska edycja programu dała 29 młodym liderkom niepowtarzalną okazję do rozwijania swoich umiejętności pod okiem ponad 70 wybitnych ekspertów i ekspertek, wykładowczyń i absolwentek poprzednich edycji ELA. Uczestniczki miały okazję zgłębić temat równego dostępu do Internetu, poznawały wpływ technologii na codzienne życie i pracę, a także zastanawiały się nad przyszłymi możliwościami i znaczeniem współpracy międzynarodowej. W programie znalazły się panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty i zajęcia integracyjne, a wszystko po to, by inspirować, edukować i promować wymianę pomysłów wśród młodych, ambitnych kobiet, gotowych pozytywnie zmieniać świat.
Tony Yong Jin, Wiceprezes Huawei w regionie europejskim, powiedział: „Rozwijanie talentów leży w interesie każdego kraju, przedsiębiorstwa oraz instytucji edukacyjnej. Programy oferowane przez Huawei to wyjątkowa szansa dla przyszłych liderów i liderek, aby zgłębić wiedzę o najnowszych technologiach. Cieszymy się, że ich korzystny wpływ został dostrzeżony przez wielu europejskich innowatorów”.
Jonás Fernandez, członek Parlamentu Europejskiego, podczas panelu dyskusyjnego na temat technologii i współpracy międzynarodowej, zachęcił uczestniczki do zainteresowania się historią, mówiąc: „Historia jest skarbnicą odpowiedzi na wiele pytań. Powinniśmy korzystać z nauk, jakie nam oferuje. W dzisiejszych czasach umiejętności humanistyczne są bardziej cenione niż kiedykolwiek, zwłaszcza gdy chodzi o rozwiązywanie problemów społecznych i międzyludzkich", wyrażając jednocześnie swoje uznanie dla European Leadership Academy i Huawei za zorganizowanie tej inicjatywy.
Agnieszka Jankowska, Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji przy Rządzie Rzeczypospolitej Polskiej, podzieliła się swoją wizją z uczestnikami: "Naszym celem jest zapewnienie całej Polsce, w tym obszarom wiejskim i mniejszym miastom, dostępu do szybkiego internetu oraz technologii mobilnych. W przyszłości to właśnie technologie mobilne będą odgrywały jeszcze większą rolę, szczególnie w bardziej odległych obszarach ".
Anett Madi-Nator, Prezeska Fundacji Women4Cyber, wypowiedziała się na temat wsparcia Huawei: "Huawei jest jednym z niewielu darczyńców Women4Cyber, którzy zapewniają wsparcie bez żadnych dodatkowych warunków. Pozwala nam to wykorzystać fundusze tam, gdzie uważamy, że jest to najbardziej potrzebne i skuteczne”. Podkreśliła także rolę, jaką firma odgrywa w zaspokajaniu potrzeb sektora technologicznego, zwłaszcza w obszarach, w których brakuje umiejętności i widoczne są nierówności płci.
Rebeca De Sancho Mayoral, Starsza Specjalistka ds. polityki dostępu do innowacji finansowych w Komisji Europejskiej, podsumowała ostatni dzień programu zwracając uwagę na potrzebę większego finansowania inicjatyw skierowanych do kobiet: "Stoimy przed wyzwaniem, jakim jest luka inwestycyjna ze względu na płeć. Z całości europejskich funduszy przeznaczonych na wsparcie start-upów technologicznych, zaledwie 2% trafia do przedsiębiorstw założonych przez kobiety. Dlatego Unia Europejska promuje inicjatywy i ustanawia kryteria polityki, biorąc pod lupę fundusze venture capital i ich dostępność dla kobiet".
Podczas ceremonii zamknięcia czwartej edycji programu, Berta Herrero, Dyrektorka European Leadership Academy i dyrektorka ds. Różnorodności, Równości i Włączenia Społecznego w Huawei Europe, życzyła studentkom sukcesów w ich przyszłych przedsięwzięciach: „Za 10 lub 15 lat każda z was będzie miała znaczący wpływ na kształt społeczeństwa - czy to jako premierki, dyrektorki firm, innowatorki czy liderki społeczności lokalnych. Będziecie tworzyć i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że technologia będzie służyć wszystkim. Pamiętajcie, że najpotężniejszym narzędziem, jakie posiadacie, jesteście wy same: kobiety wspierające inne kobiety i wykorzystujące tę siłę do budowania przyszłości”.
Na ceremonii głos zabrała także była Wicepremier Irlandii, Mary Coughlan, która wyraziła radość z ponownego uczestnictwa w European Leadership Academy: "To wielki zaszczyt znów tu być. Serdeczne podziękowania dla Huawei za wsparcie i sponsorowanie tego projektu". Zwracając się do grupy 29 młodych przyszłych liderek, dodała: "Uważam, że kobiety takie jak wy będą miały znaczący wpływ na swoje społeczności, kraje i branże. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co osiągniecie w przyszłości".
Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i komunikacji w Huawei Polska powiedział: „To dla nas wielka radość i powód do dumy, że mogliśmy zorganizować tę edycję European Leadership Academy w Polsce, celebrując przy tym 20-stą rocznicę naszej obecności na lokalnym rynku. W Huawei jesteśmy przekonani, że różnorodność jest motorem innowacji. Wspierając kobiety w branży technologicznej, nie tylko niwelujemy lukę między płciami, ale także tworzymy warunki do powstawania przełomowych pomysłów i rozwiązań”.
Absolwenci European Leadership Academy pochodzą z różnorodnych środowisk i dziedzin nauki, od STEM po nauki humanistyczne. Podczas tegorocznej ceremonii rozdania nagród wyróżniono następujące uczestniczki za ich wyjątkowy wkład w program:
- Future Leader (zwyciężczyni edycji): Mylana Bulat, Ukraine
- Best Communicator: Izidė Marcinkutė, Lithuania
- Critical Thinker: Aneta Migátová, Slovakia
- Equality Champion: Tesla Helena Visser, The Netherlands
- Problem-solver: Auriane Debache, France
- Presence & Purpose Queen: Cassandra Sowa Candela, Spain
- Future CEO: Sabrina Steinberga, Ireland
- Future Tech Star: Malene Vistisen Faseth, Denmark
- Future Health Hero: Tatjana Kiseļova, Latvia
- Sustainability Champion: Irma Salkić, Bosnia and Herzegovina
- Youth Innovation Star: Inês Baptista, Portugal
Młode, ambitne kobiety zrobiły na wykładowcach ogromne wrażenie swoim zaangażowaniem, motywacją i aspiracjami liderskimi. Będą one kontynuować współpracę i wzajemne wsparcie poprzez aktywną sieć absolwentek European Leadership Academy, która zapewni im dostęp do kolejnych inicjatyw organizowanych przez Huawei oraz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu z Letniej Szkoły w Warszawie: